Leczymy pacjentów z trądzikem różowatym z wykorzystaniem lasera barwnikowego VBeam Perfecta i bardzo serdecznie zapraszamy na te wyjątkowe i skuteczne zabiegi!

Trądzik różowaty jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry twarzy. Obejmuje najczęściej środkową część, na której pojawiają się rumień i poszerzone naczynia krwionośne, nie leczony przybiera postać bolesnych grudek i krost. U niektórych może dojść do przerostu i zwłóknienia gruczołów łojowych.

Początek choroby z reguły związany jest ze wzmożoną reaktywnością naczyń, bez utrwalonych zmian skórnych. Dominującym objawem jest wówczas napadowe czerwienienie skóry twarzy pod wpływem zmian temperatury, stresu, diety gdzie dominują ostre potrawy, gorące napoje, alkohol, objawom sprzyjają korzystanie z sauny lub basenów z chlorowaną wodą, zaburzenia endokrynologiczne (choroby tarczycy, zaburzenia miesiączkowania)

Choroba dotyczy około 10% ludzi w wieku 30-55 lat, głównie osób z I lub II fototypem skóry, czyli o jasnej karnacji, z jasnymi oczami i włosami. Częstsze zachorowania stwierdza się wśród kobiet, ale choroba ma cięższy przebieg u mężczyzn.

Trądzik różowaty występuje w czterech postaciach:

  • Postać naczynkowo-rumieniowata: rumień przelotny lub przetrwały występuje na twarzy, zmianom towarzyszą często popękane naczynka (telangiektazje), obrzęk twarzy, uczucie pieczenia i palenia skóry w obrębie zmian.
  • Postać grudkowo-krostkowa: obecny przetrwały rumień w środkowej części twarzy, z okresowo występującymi grudkami i krostami.
  • Postać z dominacją zmian przerostowych: skóra jest pogrubiała, o nieregularnej powierzchni, z obecnością zmian guzowatych. Najczęściej zmiany obejmują nos, mogą zajmować brodę, czoło, policzki i uszy. Często stwierdza się zapalenie mieszków włosowych w obrębie zmian przerostowych.
  • Postać oczna jest trudną do rozpoznania odmianą choroby. Pacjenci najczęściej trafiają do okulisty z powodu przewlekłych stanów zapalnych brzegów powiek, spojówek i rogówek, co objawia się łzawieniem i przekrwieniem oczu, pieczeniem, kłuciem i swędzeniem, światłowstrętem, uczuciem obecności ciała obcego w oku. Objawem trądziku różowatego jest także dysfunkcja lub zapalenie gruczołów Meiboma (nawracające gradówki i jęczmienie, jako wynik infekcji gronkowcowej). Medestetika

Skuteczna terapia leczenie trądziku:

Miejscowe leczenie: Jeżeli trądzik różowaty ma postać łagodną, wystarczy rozpocząć leczenie miejscowe. Inne formy leczy się ogólnie. Nowoczesne formy leczenia miejscowego znacznie różni się od tych sprzed kilku lat (leczenie siarką, czy bizmutem) – są znacznie bardziej skuteczne. W leczeniu miejscowym stosujemy miejscowe antybiotyki, kwas azelainowy, iwermektynę, nikotynamid, kwasy owocowe, jak również preparaty zwężające naczynia (brimonidyna) oraz działające przeciwzapalnie (ichtiol).

Doustne leczenie: Dermatolog może zalecić przyjmowanie specjalistycznych leków. Najczęściej są to antybiotyki z grupy tetracyklin oraz metronidazol. Niekiedy prowadzi się leczenie za pomocą izotretinoiny oraz leków obniżających ciśnienie krwi. Mimo że przez wiele lat zalecano przestrzeganie specjalnej diety, współcześnie wiadomo, że nie ma ona uzasadnienia naukowego.

Leczenie zabiegowe: Istnieją zabiegi dermatologiczne, które skutecznie wspomagają leczenie trądziku różowatego. W naszej klinice pracujemy na innowacyjnych urządzeniach najnowszej generacji: Laser Varilite, Laser Harmony XL pro Dye-VL, Laser Quadrostar Pro Yellow.

About Dr. n med. Jaromir Szajko