Pielęgnacja skóry po lecie – niwelowanie fotouszkodzenia.      

Na skutek działania UVB nasza skóra zyskuje ładny, brązowawy odcień – nie jest to jednak jedyny efekt. Na skutek nadmiernego pobudzenia melanocytów oraz różnego rodzaju czynników (zażywanie leków, suplementów, hormonów) mogą powstać przebarwienia skórne. Obniża się odporność i na skórze może pojawić się opryszczka. UVA wnika do skóry właściwej i uszkadza jej struktury. Jest odpowiedzialne za fotostarzenie oraz zmiany nowotworowe skóry. Skóra kilka dni po intensywnym opalaniu jest bardzo sucha, pojawiają się na niej brązowe plamki, rozszerzone naczynka oraz drobne zmarszczki. Z biegiem lat skóra często opalana staje się wiotka i charakteryzuje się występowaniem dużej ilości zmarszczek.

Naczynia krwionośne w pobliżu skóry rozszerzają się i stają się widoczne.Zniszczenia wywołane przez promieniowanie UV są bardzo trudne do usunięcia i niestety kumulują się przez lata. Aby poprawić stan skóry zaleca się wykonywanie kompleksowych zabiegów stymulujących oraz niwelujących powstałe zmiany. Bardzo popularnym zabiegiem jest fotoodmładzanie, które polega na oddziaływaniu na skórę światłem IPL. Dzięki temu możemy pozbyć się przebarwień oraz rozszerzonych naczynek. Na wiotkość skóry pomogą zabiegi mikronakłuwania (Dermapen) oraz lasery (np. Fraxel, Baby Face). Szybkim zabiegiem, rewitalizującym i antyoksydacyjnym, który jest hitem ostatnich lat jest mezoterapia kwasem hialuronowym z dodatkiem kwasu bursztynowego. Skóra natychmiastowo się rozjaśnia, poprawia się krążenie, stany zapalne wyciszają się.

Istotnym elementem jest również pielęgnacja domowa. Nawilżanie skóry to jeden z podstawowych kroków codziennej pielęgnacji. Kluczem do sukcesu jest jednak połączenie go z antyoksydacją oraz odpowiednim stymulowaniem. „Mobilizowanie” skóry do produkcji glikozaminoglikanów doprowadzi do poprawy jej struktury oraz nawilżenia od środka.

Ciekawym czynnikiem, który warto znać jest: Transdermalna utrata wody (TEWL) to ilość wody, którą tracimy przez skórę (im wyższe TEWL tym więcej wody tracimy). Z wiekiem, wraz z utratą naturalnego płaszcza tłuszczowego, TEWL wzrasta. Aby zmniejszyć współczynnik należy wspomagać warstwę lipidową skóry, która zatrzymuje wodę w skórze. Możemy stosować preparaty z ceramidami, skwalenem, kwasami tłuszczowymi, kremy tzw. emolienty, które tworząc tłustą warstewkę zapobiegają utracie wody. Oczyszczanie skóry również ma kluczowe znaczenie- skóry suchej nie należy myć agresywnymi środkami i wykonywać codziennych peelingów, gdyż pozbawiamy się składników warstwy ochronnej.

Dla skóry fotouszkodzonej: Zawsze warto sięgać po kosmetyki z większym stężeniem substancji aktywnych. Oczywiście odpowiednio dostosowane do wieku oraz problemów skórnych. Na noc aplikujemy serum np. z retinolem, kwasem ferulowym. Na dzień preparat z antyoksydantami np. dysmutazą nadtlenkową, kwasem fitowym, witaminą C oraz krem z filtrem UV. Można stosować również maski w płacie z aloesem, pantenolem, niacynamidem, madekasolem.

W przypadku nawilżania skóry należy pamiętać o kilku kwestiach:

  • stosujmy kosmetyki dobrane do naszego typu cery przez profesjonalistów
  • Unikajmy stosowania zbyt wielu produktów, w tym produktów różnych firm
  • Sprawdzajmy termin przydatności do użytku
  • Wybierajmy produkty jak najbardziej naturalne

Niestety źle dobrana  pielęgnacja(nawet najlepszymi kosmetykami) może powodować: alergie, zatykanie porów, suchość nabytą, powstawanie stanów zapalnych, obrzęki pod oczami.

Można wykonywać badania nawilżenia skóry, ale może się ono zmieniać z racji na czynniki środowiskowe oraz tryb życia. Zazwyczaj gołym okiem jesteśmy w stanie ocenić jej stan. Pamiętajmy ze na nawilżenie skóry wpływ ma ogólne nawodnienie organizmu, odpowiednia dieta (bogata w tłuszcze OMEGA3), wilgotność powietrza, klimatyzacja i ogrzewanie, stres,  ilość snu itp.

Osoby ze skórą atopową powinny być pod opieką lekarza dermatologa. Eksperymentowanie z kremami na własną rękę może doprowadzić do nadmiernego podrażnienia, przesuszenia i łuszczenia się skóry. Bardzo ważne jest stosowanie emolientów oraz hipoalergicznych preparatów nawilżających. Ochrona przeciwsłoneczna odgrywa kluczową rolę w przypadku atopii, gdyż w tego typu skórze dużo szybciej powstają uszkodzenia wywołane przez UV.

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się woda termalna. Sprawdzi się  ona zarówno latem jak i jesienią. Ma na celu schłodzić skórę, dostarczyć jej minerałów i złagodzić podrażnienia. Sprawdzi się też w celu utrwalenia makijażu. Mogą ją stosować osoby z każdym rodzajem skóry. Należy pamiętać, że wody termalnej nie można pozostawiać na skórze do wyschnięcia – należy odsączyć resztę chusteczką. W przeciwnym razie uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego i skóra będzie bardziej wysuszona.

About Dr. n med. Jaromir Szajko